Ramozek ... ať se cítí lépe

Trénink na sucho, aneb když mají koně volno

Trénink na sucho, aneb když má kůň volno - se stal nejčtenějším článkem, jaký jsem kdy napsala. Článek byl směřovaný jezdcům, kteří nemají to štěstí jezdit několik koní denně. Článek jsem uvedla tučnou větou: Žádný trénink „na sucho“ nemůže plně nahradit jízdu na koni, ale může výcvik jezdce vhodně doplnit, urychlit a usnadnit.
Dnes, o tři roky později, bych svůj člának ráda věnovala jezdcům, kteří mají k dispozici dostatek koní, a profesionálním jezdcům. Úvod bych přeformulovala. Ježdění na koni nestačí. Aby člověk mohl dosahovat optimálních výsledků, musí jízdu na koni doplnit o vhodná cvičení.

Práce ze země a práce na ruce
Pravda, při práci ze země nemá kůň tak docela volno, ale rozhodla jsem se ji zmínit, protože i přes svoji esenciální důležitost bývá často opomíjena. Při práci ze země se člověk a kůň učí vzájemné komunikaci, nastavují hranice, vnímají svoje postoje a záměry. Člověk mění svůj přístup, pracuje se svými emocemi a energiemi. Kůň začíná člověka respektovat, důvěřovat mu v různých situacích a následovat ho.
Při práci na ruce se kůň učí pomůcky otěžemi a pomůcky tušírkou, od základů až po Grand Prix. Práce na ruce ušetří mnoho stresu, napětí, nedorozumění a bolesti; a pomáhá zachránit přátelský vztah mezi jezdcem a koněm. Ježdění by mělo být spíš pomyslnou třešinkou na dortu.
Běh
Při běhu dochází k posílení kondice, díky níž klesá naše klidová dechová a tepová frekvence. Pomalá dechová a tepová frekvence je ve zvířecí říši známkou klidu a míru, bez nebezpečí na blízku. Vysoká srdeční frekvene intuitivně nutí koně k útěku/obraně, nízká srdeční frekvence značí vyrovnaného přátelského jedince, vhodného vůdce s příslibem bezpečí.
Běh není důležitý jen pro posílení kondice. Při běhu dochází k odbourávání stresových hormonů, uvolňují se endorfiny, hormony štěstí; oxytocin, hormon uvotnění. Člověk je šťastnější, vyrovnanější a uvolněnější. A právě takový by jezdec měl být, nemyslíte? ;-)
Jóga
Jogá protáhne vaše svaly, uvolní tělo a mysl, naučí vás vnímat sebe sama, schopnost být v přítomném okamžiku a časoprostorovou představivost, vizualizaci.
Jídelníček
Koně dokáží vycítit, zda jste spíše šelmou, všežravcem, či bíložravcem podle toho, co jíte. Výrazně masitá strava se pro jezdce na koni příliš nehodí.