Ramozek ... ať se cítí lépe

Rozdíl mezi chiropraxí a Dornovou metodou

Lidé se mě často ptají, jaký je rozdíl mezi chiropraxí a Dornovou metodou (dále DM). Proto jsem se rozhodla sepsat ani ne tak článek, jako spíš pár hlavních rozdílů, výhod a nevýhod chiropraxe a DM.

1. Co mají metody společného? Chiropraxe i DM spadají do velké oblasti fyzioterapie, jsou manuálními terapiemi, které se zaměřují na správnou funkčnost a pohyblivost kloubů hlavy, těla, končetin i (a to především) jednotlivých obratlů. Chiropraxe i DM - na rozdíl např. od klasické masáže - věří, že pokud správně fungují klouby, automaticky musí dojít k optimalizaci funkce svalů. Při terapii se na velké svalové skupiny nezaměřují, naopak se při ošetření snaží 'obcházet' jejich stabilizační účinek na klouby. Mechanismus, jakým se o to snaží, je rozdílný.
2. Rozdíly chiropraxe a DM: Chiropraxe používá krátkých rychlých hmatů, které jsou pro svoji rychlost velmi účinné a musí být krátké (ms), aby byly specifické. Chiropraxe je velmi efektivní a může významným způsobem ovlivňovat stav pacienta. Hmaty musí být přesné, aby nedošlo k poškození, a chiropraktik na určité místo působí v přesném úhlu, z pohledu všech tří dimenzí. Z těchto důvodů mohou chiropraxi provádět pouze doktoři humánní chiropraxe nebo veterinární lékaři, kteří absolvují kurz veterinární chiropraxe (minimálně 200 hod).*
DM obchází svaly tím, že se pacient během ošetření pasivně nebo aktivně pohybuje. Terapeut DM pak za současného pohybu pacienta aplikuje na místa jemný tlak, kterým působí opakovaně, nebo dlouhodobě. DM je méně účinná než chiropraxe, opakuje se častěji, ale také je jemnější a bezpečnější. Díky tomu ji mohou provádět i sami chovatelé. U nás v ČR je možné absolvovat víkendový kurz, po kterém budete moci ošetřovat nejen svoje psy, ale dokonce si i založit vlastní živnost.
Podobné hmaty, které DM používá k terapii, slouží chiropraxi k vyšetření kloubu 'v pohybu.' Proto se může stát, že chiropraktik při ošetření použije jen 2-3 chiropraktické hmaty a zbytek nálezů 'sám zmizí' již během vyšetření. Z tohoto hlediska lze říci, že každý chiropraktik je zároveň i terapeutem DM.
3. Výhody a nevýhody: výhody a nevýhody myslím, vyplývají z výše uvedeného.
Co říci závěrem? Obě metody jsou skvělou možností, jak pomoci vašemu miláčkovi cítit se lépe v různých životních etapách, ve zdraví, ve sportu, při nervozitě, ve stáří, v nemoci, či prostě jen tak :-)


*platí v USA a západní Evropě (kde je humanní chiropraktické ošetření dokonce hrazeno zdravotními pojišťovnami) v ČR zatím k chiropraxi chybí legislativní podklady